Sık Sorulan Sorular

 

Merak Edilenler


Psikoterapi Süreci Nedir?

 Psikoterapi kişinin yaşadığı problemlerin tanımlandığı, bu problemlerin ortaya çıkışındaki etkenlerin ve problemin etkilerinin incelendiği; problemleri veya etkilerini ortadan kaldırmak için terapist ile danışanın işbirliği içinde çalıştığı bir süreçtir. Danışanın ihtiyaçları, beklentileri ve hedeflerine göre süreç şekillenir. 


Neden Psikoloğa İhtiyaç Duyarız?

 Problemlerimizi kendimiz çözmemiz tabii ki olası bir durum. Çoğu zaman çözemiyor olmamız da son derece anlaşılabilir. Zaman zaman olayların içerisinde olduğumuzda olaylara dış pencereden bakamayız yada iletişim sırasında karşımızdakinin ne istediğini tam olarak anlayamayabiliriz. Buna çoğu zaman engel olan bizim geçmişten getirdiğimiz yaşamsal öykümüz ve toplumda insanlar ile alakalı kalıplaşmış düşüncelerimizdir. Bir uzman psikolog böyle durumlarda size, bu kalıplaşmış düşüncelerin dışına çıkartmak ve sınırlarınızı zorlama yolculuğunda bir nevi rehber olacaktır. 


Ne Zaman Bir Psikoloğa Gitmeliyim ?

 Yaşamış yada yaşamakta olduğunuz sorunlar günlük yaşamınızı, sağlığınızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa bir uzmandan yardım alma zamanınız gelmiş anlamına gelir. Stres ve kaygı yaratan durumlar, takıntılı ve tekrarlayan düşünceler, yalnızlık ve umutsuzluk duyguları, uyum zorlukları, başarı problemleri, özgüven eksikliği, sağlıklı etkileşim kurma, kendini ve çevreyi daha iyi tanıma, hiç kimseye anlatılamayan duygu ve düşünceler en yoğun desteğe başvurulan konulardır. 

Danışmanın/Terapistin Cinsiyeti Önemli Mi?

 Problem konunuz ile ilgili çalışacağınız uzmanın cinsiyetiyle ilgili tercih yapmak anlaşılır bir durum ancak bu tercih aldığınız terapi hizmetinin kalitesini etkilemeyecektir. Kendinizi nasıl daha rahat hissedeceğinizi düşünüyorsanız o tercihi yapmakta özgürsünüz. Terapist/danışman için ise cinsiyet, din, ırk gibi ayrımlar söz konusu değildir. Etik çerçeveler içerisinde çalışan bir uzmanın terapi koltuğuna psikolojik destek bekleyen bir insan olarak davetlisiniz. 

Psikolojik Destek Almak İçin Ne Yapmam Gerekir ?

 Psikolojik Destek Hizmeti için merkezimizin iletişim numarası üzerinden terapi desteği almak istediğiniz konuyla ilgili öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Tabikide randevunuzu oluşturmak kendi tercihiniz olduğu gibi alınan randevuya katılım göstermek de süreciniz ve ruh sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Beni rahatsız eden konuları hiç tanımadığım biri( psikolog ) ile nasıl konuşacağım Çok doğaldır ki ilk seanslarda yada randevu almak için kendinizi çekingen ve endişeli hissediyor olabilirsiniz. Bu son derece anlaşılır bir durumdur. Danışmanınız/terapistiniz ilk görüşmede kendinizi huzursuz hissetmenizi ve belki tam olarak açılamıyor olmanızı çok doğal karşılayacaktır. Güven ve anlayışla kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Danışmanınız/terapistiniz paylaşmak istemediğiniz hiçbir bilgiyi paylaşmanız için sizi zorlamaz. Geçen zamanla birlikte siz de daha rahat ve açık olabileceğinizi karşılıklı gelişen danışan-terapist ilişkisine dayalı güvenle göreceksiniz. Bunun için kendinize ve terapi sürecine ihtiyacınız olan zamanı ve inancı tanımak oldukça önemlidir. 

Psikoterapi süreci bana nasıl yardımcı olur?

 Psikoterapi sürecinde, size sıkıntı veren duygu ve düşüncelerinizi söze dökmek için güvenli bir ortam sağlanır. Bu dolaylı olarak duygu ve düşüncelerinizi daha iyi anlamanıza ve onlar üzerinde kontrol kazanmanıza yol açar. Zorlukları ve sorunları görmezden gelip yokmuş gibi davranmaktansa onlarla yüzleşmek beraberinde belli bir rahatlama ve umut da getirir. 

Seanslar Ne Sıklıkta Gerçekleşmektedir?

 Bu durum da kişiye ve başvurulan sorunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. En kısa aralık olarak haftada 1 olacak şekilde seans aralıklarını düzenlemek en doğrusudur. Duruma göre, 2 haftada 1 veya ayda 1 olacak şekilde program da yapılabilir. Kriz durumlarında daha sık görüşmeler gerçekleştirilebilse de seanslar arasına duygusal yoğunluğu dengelemek ve verilecek çalışmaların yapılmasına fırsat vermek adına 1 hafta aralık vermek yani haftada 1 olarak gerçekleştirmek en idealidir. 

Psikoterapi Sürecine Ne Kadar Devam Etmeliyim?

 Psikoterapi süreci kişiye ve duruma göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda bireylere birkaç seans yeterli olurken, bazı durumlarda uzun süreli ve düzenli bir terapi sürecine girmek gerekebilir. Sorunun ciddiyeti ayrıca tedavi süresini ve yoğunluğunu da etkiler. Yoğunluk, seansların sıklığının planlanmasıyla ilgilidir. Seçilen tedavi hedefleri de tedavinin süresini etkiler. Tedavi hedefi “kendi başıma idare edebilecek kadar iyi hissetmek” ya da “hayatımı idare etme yöntemimi tamamen değiştirmek” olabilir. aynı zamanda duruma göre tercih edilen terapi yöntemi de süre konusunda belirleyicidir. Unutmayın ki terapi de devamlılık oldukça önemlidir. İyileşme göstermek ile tedaviyi başarıyla tamamlamak çoğunlukla karıştırılabilmektedir. Uzmanınızla kararlaştırdığınız seans aralıklarına mutlaka sadık kalmanızı öneririz. 

Çocuk ve Ergenlerde En Sık Başvuru Nedenleri Nedir ?

 Çocuk ve Ergen Psikologlarımıza en sık başvuru nedenleri şu şekildedir: dikkat eksikliği, unutkanlık, sinirlilik, geç konuşma, yaşıtlarıyla sorun yaşama, okuma yazmada gecikme, gelişme gerilikleri, seslenince bakmama, aşırı tv ya da bilgisayarla zaman geçirme, mutsuzluk... sayılabilir. 

Aşırı Hareketlilik Zeka Göstergesi Midir ?

 Zeki çocuklar aşırı hareketlidir ve ya aşırı hareketli çocuk çok zekidir yanlış olan bir düşüncedir. Zeka potansiyeli iyi olan çocuklar aynı zamanda hareketlerinide kontrol etmede güçlük çekmezler. Her çocukta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olabileceği gibi gelişim geriliği olan çocuklarda da olabilir. 

Psikolog ile Her Şeyi Konuşabilir miyim ve Anlattıklarım Gizli Kalır mı?

 Terapi sınırları dâhilinde her konuda psikologlarımızla paylaşımda bulunabilirsiniz. Gizlilik psikologlarımızın en çok önem verdikleri etik kurallardan biridir, konuştuklarınız seans odasında kalacak, paylaştığınız bilgiler gizli tutulacaktır. 

Psikolojik Danışma Hizmeti Almaktan Niçin Çekiniriz?

 Psikoloji Danışma sadece sorun yaşayan bireyler için değil günlük yaşamın içinde aktif olarak rol alan herkes için hizmet üretir. Ancak Psikolojik Danışmanlık hizmeti almanın başkaları tarafından yanlış değerlendirilebileceği ve etiketlenebileceğine ilişkin yersiz bir kanı vardır. Oysa uyumlu, mutlu, verimli ve üretken bir yaşam için herkesin durup soluklanabileceği bir yerdir Psikolojik Danışma. 

ONLİNE TERAPİ NEDİR?

 Online terapi günümüzde sıklıkla kullanılan, psikolojik desteğin internet aracılığı ile verildiği bir terapi yöntemidir. Eğer birebir terapi alamayacak uzak bir konumdaysanız, normal terapi koşullarında rahatsız hissediyorsanız, gelip gitmek konusunda zaman yaratmada güçlük yaşıyorsanız ve bunlar gibi terapiye ulaşmanızı zorlaştıracak durumlar varsa online terapi sizin için iyi bir tercih olabilir. Online terapi alırken psikolog ve terapist ile görüntülü veya görüntüsüz olarak görüşmeyi tercih edebilirsiniz.

PSİKOLOĞA İHTİYACIM VAR MI?

 Kendinizi nasıl hissettiğiniz buna vereceğiniz en iyi cevaptır. Ruh haliniz sizi rahatsız ediyor ve sizi günlük işlerinizden alıkoyuyorsa, insanlarla ilişkilerinizi etkiliyorsa, sorumluluklarınızı yerine getirmekte güçlük çekiyorsanız psikolog desteğine ihtiyacınız olabilir. Hayatınızda kendi başınıza çözemediğiniz durumlar varsa terapi görerek psikolog desteği almak bu durumları çözmenizde yardımcı olabilir. 

PSİKOLOJİK DESTEK ALMAK BANA NASIL YARDIMCI OLUR ?

 Psikolojik destek almanın birçok faydası vardır. Hayatınızdaki birtakım problemlerin üstesinden gelemediğinizi fark ettiğinizde, tekrar tekrar başa sardığınızı hissettiğinizde, duygusal ve düşünsel anlamda yeterli hissetmediğinizde, birçok yol denediğiniz halde çözüm bulamadığınızı gördüğünüzde, günlük yaşamdaki iş ve ilişkilerinizin olumsuz sonuçları ile karşılaştığınızda bir psikoloğa başvurmanızda fayda vardır. Psikolojik destek aldığınızda zamanla yaşadığınız sorunlar ile baş edebildiğinizi görecek, daha iyi hissedecek, problemlerinizi kontrol altına alabilecek, kendinizi tanımaya ve anlamaya başlayacaksınız. Psikolojik destek sürecinde sizin için doğru ve yeterli olan bir uzman ile yola çıkmanız çok kıymetlidir. Uzmanınız size duygularınızı ve düşüncelerinizi dile getirmeniz için güvenli bir ortam sağlar. Bu güvenli ortamda paylaştıklarınız kendiniz ile tanışma, kendinizi tanıma, sınır koyma ve daha birçok alandaki becerilerinizi arttıracaktır. Zorlukları ve sorunları görmezden gelmek, onları yok saymak, korkup kaçmak gününüzü belki kurtarır ama orta ve uzun vadede onları yok saymanız, yüzleşmemeniz beraberinde birçok problemi getirir. 

SORUNUM TEK SEANSTA ÇÖZÜLÜR MÜ? KAÇ SEANS SÜRER ?

 İlk seans danışanın psikolojik destek sürecine getirdiklerini anlamaya, danışanı tanımaya, sorunu ve soruna sebep olan durumları anlamlandırmaya ve çözüm için danışmanlık sürecini planlamaya yöneliktir. Terapinin toplamda kaç seans süreceği kişiden kişiye göre değişir. Terapiye gelen her birey kendine özel bir sorun ile gelir. Dolayısıyla yaşanan benzer sorunların çözümü çeşitlidir ve her sorununun çözümü kişiye özeldir. Bu yüzden süreç kişiden kişiye değişir. Ruhsal olarak yaşanan sorunlarda sürecin ne kadar süreceği, kaç seans devam edeceğini öngörmek imkânsızdır. İhtiyaç duyulan seansların sayısı, kişinin hazır olmasına, kişilik özelliklerine, büyüdüğü ortama, yardım aradığı zorluğun şiddetine göre değişir. Tek seansta sonuç alınması imkânsızdır. 

PSİKOLOĞA BAŞVURMAK İÇİN ÇOK MU KÖTÜ HİSSETMEM GEREK ?

 Beden sağlığını besleyen ruh sağlığıdır, psikolojik iyi oluş halidir. Başım, dişim, midem ağrıdığında bu ağrıları önemseyip alanında uzman bir hekime gittiğim gibi, yaşadığım çatışma, iletişimsizlik ve huzursuzlukları da önemsemeli ve alanında yeterli bir ruh sağlığı uzmanına gitmeliyim. Bedensel sorunları tıp hekimlerimiz sayesinde kolayca çözebilirken, ruh sağlığı uzmanları ile de ruhsal sorunlarımızı çözebileceğimizi, sorun yaşamasakta yaşam kalitemizi arttırmak için başvurabileceğimizi hatırımızda tutmalıyız. 

SORUNUM TEKRAR EDER Mİ ?

 Psikolojik danışmanlık sürecinin temel hedefi danışanın yaşadığı sorunun altında yatan nedenleri tespit edip, danışana kalıcı çözümler sunmaktır. Danışan yardım alarak psikolojik sağlamlık düzeyini, ego yardım alarak problemini aşacaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki aldığı destek sonrası güçlenen ego yapısı ve edindiği baş etme becerileri sonrası yaşadığına eski tepkiyi vermeyecek, çok olumsuz etkilenmeyecek ve kısa sürede problemini çözecektir.